Nie taka słodka cukrzyca, a zaburzenia seksualne

przez | 18 marca, 2021

Czy komuś się to podoba, czy nie, cukrzyca w znacznym stopniu wpływa na aktywność seksualną. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak zauważalne są różnice pomiędzy ilością przypadków zaburzeń potencji na niekorzyść panów. Cukrzyca upośledza funkcjonowanie układu krwionośnego, gospodarkę hormonalną i układ nerwowy te zaś odgrywają istotną rolę podczas wzwodu. Tej choroby nie da się wyleczyć, ale można skutecznie walczyć z jej powikłaniami, co wpłynie również na radość z seksu. Poznaj kilka zasad, których stosowanie pozwoli uniknąć nieprzyjemności.

Pilnuj poziomu cukru we krwi!

Z cukrzycą można prowadzić komfortowe życie, jednak podstawowym obowiązkiem diabetyka jest wdrożenie specjalistycznego leczenia zgodnego z zaleceniami lekarza. Należ regularnie kontrolować poziom cukru we krwi i przyjmować leki, a wszelkie wątpliwości i nieprawidłowości konsultować ze specjalistą. W kontekście pożycia seksualnego należy zwracać uwagę na wysokość cukru przed seksem – hipoglikemia jest wskazaniem do zaniechania aktualnej potrzeby bliskości. Dobrym nawykiem jest również kontrolowanie cukru przed i po każdym stosunku.

Stosuj farmakoterapię

Każdy przyjmowany lek powinien być skonsultowany z diabetologiem. W przypadku problemów z erekcją lekarza najpewniej przepisze Viagrę, Kamagrę lub Cialis. Bez obaw – nawet podczas farmakologii cukrzycowej są to środki absolutnie bezpieczne, oczywiście pod warunkiem nieprzekraczania zalecanej dawki. Zaburzenia potencji oraz inne dysfunkcje seksualne dotykają także kobiety i naprawdę nie warto ukrywać problemu przed lekarzem – specjalista nie ocenia, a jedynie stara się pomóc.

Zmień styl życia

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i niestety jedynie zmiana stylu życia pozwala na skuteczną z nią walkę. Oprócz farmakoterapii istotne jest wdrożenie zbilansowanej diety. Niewskazane są fast-foody, słodycze, cukry proste. Rozwojowi schorzenia sprzyja również brak aktywności fizycznej, a w związku z ty regularny ruch, który wykracza poza spacer do sklepu, pomoże utrzymywać prawidłowy poziom cukru. Diabetycy powinni również bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów – to istotne również w kontekście sprawności seksualnej.

Choć to trudne – unikaj stresu

Do typowych objawów cukrzycy, nawet mimo wprowadzenia farmakoterapii, należą zburzenia nastroju i problemy na tle psychologicznym (niska samoocena, trudności w czerpaniu radości z życia, a niejednokrotnie także brak akceptacji dla choroby). Dołożenie do tej listy stresu i zmęczenia jedynie wzmaga objawy; nie ma się co dziwić, że odbij się to na sprawności seksualnej pacjenta. Należy dostarczać sobie jak najwięcej rozrywek, relaksu, okazji do odpoczynku.

Istotne jest dbanie o higienę

Diabetycy są bardziej narażeni na infekcje, a w związku z tym szczególną troskę należy przykładać o codziennej higieny. Kwestia ta dotyczy w dużym stopniu skłonności do infekcji w okolicach intymnych, zatem istotna jest zarówno pielęgnacja pod prysznicem, jak i stosowanie lubrykantów, które dzięki lepszemu nawilżeniu pozwolą uniknąć mikrouszkodzenia.

 

Początek choroby może sprawiać problemy z wdrożeniem wszystkich tych wskazówek. Skrupulatne ich wprowadzanie pozwoli z czasem traktować je jako codzienność i nie będą one tak kłopotliwe. Warto jak najprędzej zmienić zasadny codziennej egzystencji, co zagwarantuje poprawę komfortu życia i na pewno nie przeszkodzi w pewnym satysfakcji pożyciu seksualnym: począwszy od chęci na seks, skończywszy na braku problemów z potencją. Choroba nie zniknie ale może być niewidoczna – spróbuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *