Nadciśnienie tętnicze i zaburzenia erekcji – jak sobie z tym poradzić?

przez | 18 marca, 2021

Niezdolność do osiągnięcia stabilnego wzwodu penisa w celu odbycia stosunku seksualnego nazywane jest zaburzeniem erekcji. Obejmuje także zaburzenie orgazmu, (czyli najwyższego stopnia zmysłowości występującej pod koniec stosunku), a także osłabienie libido (pożądanie seksualne). Zaburzenia erekcji często występują, jako powikłanie różnych chorób przede wszystkim w nadciśnieniu tętniczym.

Problem dotyczy około 40% przypadków zaburzeń wzwodu u mężczyzn powyżej 50 roku życia, chociaż coraz więcej młodszych mężczyzn zgłasza się do lekarza z takim problemem. Jeśli nadciśnienie nie jest leczone przez długi czas, ściany naczyń, które są stale narażone na wysokie ciśnienie krwi, stają się gęste i nieelastyczne, nie są w stanie dostarczyć narządowi wymaganej ilości krwi.

Nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia wzwodu penisa

U nieleczonych mężczyzn z wysokim ciśnieniem krwi przepływ krwi do penisa jest znacznie upośledzony. Zwiększa to ryzyko zaburzeń erekcji wraz z rozwojem nadciśnienia. Wiadomo, że przy nadciśnieniu przepływ krwi w penisie może być o połowę słabszy niż u osób zdrowych. Wynika to z faktu, że choroba utwardza ściany naczyń krwionośnych.

Dlaczego ważne jest, aby leczyć nadciśnienie? Przeprowadzono badanie wśród mężczyzn cierpiących na zaburzenia potencji. Podzielono ich na trzy grupy: z normalnym ciśnieniem krwi, z nieznacznie podwyższonym i z wysokim. Prawie połowa z nich otrzymywała leki na nadciśnienie.

Wszyscy uczestnicy badania przeszli badanie dopplerowskie przepływu krwi w prąciu. Okazało się, że u mężczyzn, którzy nie leczą nadciśnienia tętniczego, siła przepływu krwi w penisie stopniowo się pogarsza wraz ze wzrostem ciśnienia krwi. U osób, które były leczone z powodu nadciśnienia tętniczego, krążenie krwi w penisie nie zależało od stopnia nadciśnienia.

Naukowcy uważają, że leczenie nadciśnienia hamuje rozwój zmian strukturalnych w penisie i zapobiega szybkiemu wystąpieniu zaburzeń erekcji. Ale odkryli również, że przy normalnym ciśnieniu krwi u mężczyzn bez zmian strukturalnych niektóre leki mogą w osłabiać erekcję. Dlatego mężczyźni, u których niedawno zdiagnozowano nadciśnienie, wymagają starannego doboru leczenia. Racjonalna terapia może zminimalizować wpływ na potencję i zapobiec rozwojowi zmian strukturalnych w penisie.

Niekorzystny wpływ nadciśnienia na erekcję?

Możliwe jest zablokowanie naczyń krwionośnych przez blaszki miażdżycowe. Krew nie może normalnie wypełnić ciał jamistych, co prowadzi do częściowej lub całkowitej impotencji. Większość mężczyzna poszukuje możliwości rozwiązania swojego problemu z barkiem lub osłabieniem wzwodu prącia. Jednak właściwą decyzją w tej sytuacji jest najpierw opanowanie nadciśnienia, a dopiero potem rozpoczęcie leczenia problemów z erekcją.

Jakie leki na zaburzenia erekcji można przyjmować przy nadciśnieniu tętniczym?

Zastosowanie leków zawierających sildenafil jest wskazane dla mężczyzn z chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze krwi. Zaburzenia seksualne u mężczyzn z takim niedomaganiem są częste. Wielu z nich przestaje uprawiać seks z powodu obawy, że wysiłek fizyczny podczas aktywności seksualnej będzie komplikowany przez powtarzające się skoki ciśnienia. Co trzeba wiedzieć o cytrynianie sildenafilu?

Zwiększa on stężenie cGMP w komórkach mięśni gładkich ciał jamistych prącia, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu tlenku azotu w tych komórkach i w efekcie, na rozluźnienie tych komórek i zwiększenie przepływu krwi w prąciu. Gdy łańcuch NO-cGMP jest aktywowany, co obserwuje się podczas podniecenia seksualnego, zahamowanie PDE5 prowadzi do wzrostu cGMP w ciałach jamistych. Efekt farmakologiczny uzyskuje się tylko w obecności stymulacji seksualnej.Takie leki na potencję jak Kamagra i Viagra, których składnikiem jest sildenafil skutecznie pomagają mężczyznom w osiągnięciu stabilnego wzwodu i odbyciu stosunku seksualnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *