Co warto wiedzieć o prezerwatywach?

przez | 26 lutego, 2021

Prezerwatywa jest najchętniej wybieranym środkiem antykoncepcyjnym na całym świecie. Wynaleźli ją starożytni Rzymianie, co ciekawe była ona wtedy robiona z lnu o cienkich splotach. Aktualnie dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw, można więc dobrać idealny produkt, pod własne preferencje i wymagania.

Rodzaje prezerwatyw

Na sklepowych półkach znaleźć można wiele prezerwatyw. Niektóre z nich są uniwersalne, inne natomiast w konkretnym rozmiarze. Produkty te różnią się od siebie formą oraz przeznaczeniem. Wymienić można prezerwatywy: plemnikobójcze, prążkowane, opóźniające wytrysk oraz te wyposażone w wypustki, zwiększające doznania intymne. Co ciekawe, dla bardziej wymagających użytkowników powstały również prezerwatywy w wielu zapachach i smakach, dzięki którym można jeszcze bardziej urozmaicić łóżkowe doznania.

Czy seks w prezerwatywie daje 100% bezpieczeństwa?

Prezerwatywa zakładana jest głównie po to, żeby zapobiegać niechcianej ciąży i zakażeniu którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Oprócz tego, jest ona prosta w obsłudze i ogólnodostępna. Można ją zakupić w drogeriach, aptekach, kioskach i większości sklepów spożywczych. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest ona w 100% skuteczna. Istotne jest przede wszystkim to, aby była ona użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta. Prawidłowo założony kondom zwiększa swoją skuteczność, natomiast wskaźnik Pearla jest stosunkowo niski. Niewłaściwie założona prezerwatywa może pęknąć albo zsunąć się, co niesie ze sobą ryzyko ciąży i chorób.

Co wpływa na skuteczność prezerwatywy?

  • Rozmiar- środek antykoncepcyjny powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany. Pomimo tego, iż w sprzedaży dostępne są modele uniwersalne, to jednak lepiej zmierzyć długość i obwód penisa w trakcie wzwodu, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Idealny dopasowany kondom pozwoli na w pełni komfortowy seks i zwiększy jego bezpieczeństwo.
  • Data ważności- nigdy nie powinno się używać przeterminowanych prezerwatyw.
  • Sposób przechowywania- należy pamiętać, aby produkty te były przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinny być  narażone na zmianę temperatur, wilgotność czy działanie promieni słonecznych. Najlepiej kupować je w aptece, gdyż w wielu sklepach są one przechowywane w sposób nieprawidłowy.
  • Korzystanie z dodatkowych środków nawilżających- w przypadku używania prezerwatyw lateksowych, nie powinno się stosować środków na bazie oleju, gdyż niszczą one tworzywo lateksowe, przez co skuteczność zostaje obniżona. Najlepiej sięgać po lubrykanty przeznaczone do prezerwatyw.

Czy cienkie prezerwatywy są mniej skuteczne?

W sprzedaży znajdują się cienkie prezerwatywy, dzięki którym doznania seksualne są intensywniejsze. Takie produkty muszą spełniać wszelkie wymagania obejmujące trwałość i wytrzymałość. Przechodzą one identyczną kontrolę jakości, jak wszystkie inne prezerwatywy, a więc są równie skuteczne, jak wszystkie pozostałe propozycje.

W jaki sposób założyć prezerwatywę?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy opakowanie prezerwatywy nie zostało naruszone. Przystąpić do nakładania kondoma można, dopiero kiedy penis uzyska pełny wzwód. Czubek prezerwatywy należy przyłożyć do żołędzi, podtrzymując ją jedną ręką, po czym jednocześnie rozwijać prezerwatywę na całej powierzchni penisa. Kondom powinien dobrze przylegać do członka, a na jego czubku musi znajdować się wolna przestrzeń, to tam znajdzie się nasienie po ejakulacji. Istotne jest to, aby w przypadku ześlizgnięcia się zabezpieczenia czy jego pęknięcia, zastosować nową prezerwatywę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *