Co warto wiedzieć o badaniu nasienia?

przez | 26 lutego, 2021

Dawniej sądzono, że bezpłodność to przypadłość, która dotyczy wyłącznie kobiet. Rozwój nauki sprawił, iż obecnie nikt nie ma wątpliwości, iż niepłodność może dotykać zarówno kobiety jak i mężczyzn. Statystyki pokazują, iż wśród 1,5 miliona polskich par zmagających się z bezpłodnością w 30-60% przyczyną jest męski czynnik. Aby sprawdzić, czy problem z zajściem ciążę wynika z bezpłodności u mężczyzny, należy przeprowadzić badanie nasienia.

Badanie nasienia – najważniejszy element w diagnostyce męskiej bezpłodności

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu zdiagnozowania męskiej niepłodności, jest badanie nasienia. Wykonanie badania spermy jest niezbędne, ponieważ dzięki temu można uniknąć niezwykle kosztownej diagnostyki u partnerki. Dodatkowo, zdecydowaną większość przypadków bezpłodności u mężczyzn można skutecznie leczyć. Jedyny warunek, który trzeba spełnić, to zdiagnozowanie problemu.

Niestety, mężczyźni słysząc o tym, iż powinni się zbadać w celu sprawdzenia, czy problem nie leży po ich stronie, są bardzo mocno nastawieni “na nie”. Wynika to przede wszystkim ze wstydu przed rozmową z lekarzem. Krępujące dla mężczyzny może być także to, iż pobranie nasienia musi być zrealizowane na miejscu w danej placówce.

Mężczyźni obawiają się także tego, jaki będzie wynik badania. Uważają, że z powodu swojej bezpłodności stracą w oczach swoich partnerek, dlatego wolą jak najmocniej opóźnić diagnostykę. Wielu panów uważa także, że sprawność seksualna i płodność to to samo, co jest sporym błędem.

Gdzie wykonuje się badanie nasienia?

Badanie nasienia wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach diagnostycznych, czasem również w klinikach leczenia niepłodności. Partnerzy udają się do takich miejsc wtedy, gdy ich dotychczasowe próby starania o dziecko spełzły na niczym. Pacjent przekazuje w laboratorium próbkę nasienia, którą umieścił wcześniej w jałowym pojemniku.

Specjaliści zalecają, aby przed pobraniem nasienia zachować wstrzemięźliwość seksualną w okresie od 2 do 7 dni. Nasienie należy pozyskać poprzez masturbację z zachowaniem wszystkich istotnych zasad higieny. Możliwe jest także pobranie nasienia do specjalnej prezerwatywy, która nie zawiera środków o działaniu plemnikobójczym.

Aby badanie zostało przeprowadzone w prawidłowy sposób, niezbędne jest dostosowanie się do zaleceń dotyczących czasu przekazania próbki. Zalecenia lekarzy są w tym względzie bardzo jasne: od momentu pobrania nasienia do dostarczenia próbki nie powinno upłynąć więcej niż 30 minut.

Plemniki są wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego należy postarać się o zachowanie fizjologicznej temperatury transportu próbki. W tym celu można owinąć ją w dodatkowy materiał bądź trzymać ją jak najbliżej ciała. Jeżeli mężczyzna nie może dostarczyć próbki we wskazanym czasie, może także pobrać ją już na miejscu, w laboratorium.

Jak czytać wynik badania nasienia?

Które wskaźniki są najważniejsze w badaniu nasienia? Liczba plemników? Okazuje się, że nie. Czasem zdarza się, że plemników jest dużo, jednak nie świadczy to wcale o tym, iż płodność jest prawidłowa. Liczba plemników oznacza sumę wszystkich plemników – także tych, które nie są zdolne do skutecznego zapłodnienia.

Najważniejszym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę, jest ilość plemników progresywnych, czyli ruchliwych. Jest to spowodowane tym, iż plemnik by był zdolny do zapłodnienia komórki jajowej, powinien odpowiednio poruszać się, by móc się dostać z dróg rodnych kobiety do jajowodu. Sprawdza się tutaj powiedzenie “Nie liczy się ilość, lecz jakość”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *